Kolejne zatrzymania i areszty za wyłudzenie podatku VAT związanego z obrotem złotem

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP śledztwo w sprawie wyłudzenia w okresie od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. podatku VAT w wysokości niemal 7 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia blisko 1,5 mln zł w związku z obrotem złotem

 

 

Zatrzymania

Dnia 4 września 2019 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 5 osób zamieszanych w „karuzelę podatkową” w związku z obrotem złotem. Są to mężczyźni w wieku

od 32 do 54 lat. Wszyscy zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

 

Zarzuty

Dwóch zatrzymanych usłyszało po 28 zarzutów, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 § 3 kk), udzielania pomocy innym osobom do poświadczania nieprawdy

w dokumentach (art. 271 § 3 kk), udzielania pomocy innym osobom do wyłudzenia podatku VAT (art. 286 § 1 kk) oraz prania brudnych pieniędzy (art. 299 § 1, 5 i 6 kk).

Kolejnym dwóm mężczyznom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk), poświadczania nieprawdy w dokumentach (art. 271 § 3 kk) oraz prania brudnych pieniędzy (art. 299 § 1, 5 i 6 kk).

Ostatni zatrzymany jest podejrzany o  udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk) i pranie brudnych pieniędzy (art. 299 § 1, 5 i 6 kk).

Łączna wartość należności w zakresie podatku od towarów i usług, narażonych na uszczuplenie lub uszczuplonych w wyniku działań w/w osób wynosi prawie 4,8 ml zł.

Środki zapobiegawcze

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator wobec dwóch podejrzanych zastosował poręczenia majątkowe w kwotach 15 i 60 tys zł, zakaz opuszczania kraju i dozór Policji, zaś w stosunku do trzech skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania z uwagi na grożącą surową karę, a także obawę matactwa.

Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Jednocześnie na poczet przyszłych kar zabezpieczono na rachunkach bankowych pieniądze w kwocie ponad 400 tys zł.

 

Zagrożenie karami

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 

W toku postępowania zarzutami objęto w sumie już 30 osób.

 

Szczegółowe ustalenia dotyczące przedmiotu niniejszego śledztwa zostały zaprezentowane w komunikacie Prokuratury Regionalnej w Lublinie z dnia 30 kwietnia 2019 r.

 

 

Piotr Marko

rzecznik prasowy

Prokuratury Regionalnej

w Lublinie

Autor: pm, 2019-09-10 07:47