Kolejne zatrzymania i areszt za wyłudzenie podatku VAT

 

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w Urzędzie Skarbowym w Jarosławiu, wystawiania „pustych” faktur oraz wyłudzenia podatku VAT.

 

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie śledztwa dotyczącego powoływania się na wpływy w Urzędzie Skarbowym w Jarosławiu, dnia 29 stycznia 2019 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratora zatrzymali kolejne 5 osób, które wykorzystując „puste” faktury wyłudzały podatek VAT.

Zatrzymani to przedsiębiorcy z terenu województwa podkarpackiego, którzy w latach 2017-2018 przyjęli do swoich firm kilkadziesiąt „pustych” faktur VAT o łącznej wartości ponad pół miliona złotych. Wykorzystując faktury dokumentujące różne fikcyjne usługi wyłudzili ze Skarbu Państwa ponad 100 tys zł zwrotu podatku VAT.

 

Zarzuty i kary

Czworo z podejrzanych usłyszało zarzut wyłudzenia podatku VAT – art. 286 § 1 kk i inne, zaś jedna osoba jest podejrzana o powoływanie się na wpływy w spółce Skarbu Państwa – art. 230 § 1 kk.

Wszystkim podejrzanym za popełnienie zarzuconych przestępstw grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Środki zapobiegawcze

Po ogłoszeniu zarzutów i przesłuchaniu wszystkich zatrzymanych prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec jednego podejrzanego z uwagi na grożącą mu surową karę, a także obawę matactwa.

Dnia 31 stycznia 2019 r. Sąd podzielił stanowisko prokuratora i zastosował areszt na okres 3 miesięcy.

W stosunku do pozostałych czworga podejrzanych, uwzględniając ich podrzędną rolę w przestępczym procederze, prokurator zastosował dozór Policji i poręczenia majątkowe w kwotach od 8 do 20 tys zł.

 

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Piotr Marko

rzecznik prasowy

Prokuratury Regionalnej

w Lublinie