Areszty za rzekomy handel elektroniką i wystawianie „pustych” faktur VAT

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Lublinie oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego Delegatura w Zamościu w sprawie wystawiania „pustych” faktur VAT. Straty Skarbu Państwa wynoszą kilka mln zł.

 

 

Zatrzymania i zarzuty

Dnia 30 maja 2019 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze ABW z Delegatury w Lublinie i LUC-S Delegatura w Zamościu zatrzymali małżonków Małgorzatę J. i Andrzeja J. Podejrzani w sumie usłyszeli 6 zarzutów dot. popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec zatrzymanych z uwagi na grożącą im surową karę, jak również obawę matactwa.

Sąd podzielając argumentację prokuratora zastosował wobec małżonków Małgorzaty i Andrzeja J. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.  

Ustalenia śledztwa 

Na trop przestępczej działalności wpadli funkcjonariusze byłego Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. W toku śledztwa ustalono, iż Małgorzata J. i Andrzej J. w ramach prowadzonych działalności gospodarczych na terenie Hrubieszowa w latach 2012-2019 przyjęli do dokumentacji księgowej kilku swoich firm kilkaset sztuk „pustych” faktur VAT. Następnie w tym samym okresie sami wystawili podobną ilość nierzetelnych dokumentów, wskazujących na rzekomą sprzedaż telewizorów i telefonów komórkowych. Przedmiotowe faktury trafiły do kilkudziesięciu firm z terenu całego kraju. Wyłudzony podatek VAT przez zatrzymanych opiewa na kilka mln zł.

Zagrożenie karami.

Za popełnione przestępstwa Andrzejowi J. grozi do 10 lat pozbawienia wolności, zaś Małgorzacie J. do 25 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. 

 

Pierwsze informacje o sprawie przekazano w komunikacie z dnia 9.11.2018 r. Prokuratury Regionalnej w Lublinie: „Areszt za wystawianie „pustych” faktur VAT i pranie brudnych pieniędzy”. 

 

Piotr Marko

rzecznik prasowy

Prokuratury Regionalnej

w Lublinie

Autor: pm, 2019-06-05 14:37