Areszt za wyłudzenie podatku VAT związanego z obrotem złotem

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP śledztwo w sprawie wyłudzenia w okresie od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. podatku VAT w wysokości niemal 7 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia blisko 1,5 mln zł w związku z obrotem złotem

 

 

Ustalenia śledztwa

Śledztwo zostało zainicjowane zawiadomieniem złożonym w sierpniu 2015 roku przez Dyrektora UKS w Lublinie, opartym o ustalenia wynikające z kontroli podatkowej prowadzonej wobec przedsiębiorcy z Lublina z branży jubilerskiej.

Analiza obecnie zebranych dowodów wskazuje, iż w okresie od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. podatnik ten zaewidencjonował w księgowości swojej firmy łącznie 112 faktur dotyczących nabycia blachy oraz granulatu złota bądź srebra od sześciu dostawców z całego kraju o łącznej wartości brutto ponad 54 mln zł, zawierające ponad 10 mln zł podatku VAT.  Przedmiotowe transakcje były fikcyjne, a wystawione faktury tzw. „puste”.

Równolegle z zakupami, w okresie od stycznia 2014 r. do stycznia 2015 r. w/w firma dokonała sprzedaży złota lub srebra na rzecz podmiotu z Belgii. W roku 2014 i styczniu 2015 łączna wartość jej dostaw do odbiorcy belgijskiego wyniosła blisko 12 mln Euro. Z tytułu tych transakcji podmiot gospodarczy wystawił łącznie 39 faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką VAT 0%.

Powyższy proceder służył nierzetelnego rozliczenia podatku VAT, tj. uzyskania jego zwrotu, a w rzeczywistości wyłudzenia w niemal 7 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia blisko 1,5 mln zł. Wypłata ostatniej transzy została wstrzymana decyzją UKS w Lublinie.

Zatrzymania, zarzuty i środki zapobiegawcze

Dnia 24 kwietnia 2019 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze CBŚP zatrzymali lubelskiego przedsiębiorcę, który usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy i przestępstw skarbowych.Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania z uwagi na grożącą mu surową karę, a także obawę matactwa. Sąd postanowieniem z 25 kwietnia 2019 r. uwzględniając argumentację prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

 

Zagrożenie karami

Za popełnione przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

W toku dotychczasowego postępowania zarzuty usłyszało już 24 podejrzanych. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

 

Piotr Marko

rzecznik prasowy

Prokuratury Regionalnej

w Lublinie

Autor: pm, 2019-04-30 09:17