Areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej za wystawianie „pustych” faktur VAT

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo w sprawie wystawiania przez Dawida S. i Roberta O. w okresie od lutego 2017 roku do listopada 2018 roku kilkuset „pustych” faktur VAT o łącznej wartości ponad 10 mln zł

 

 

Ustalenia śledztwa

Na początku 2017 roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca siedzibę w Warszawie zmieniła właściciela. Była ona zgłoszona jako formalny podatnik podatku VAT. Podmiot w tym czasie nie prowadził żadnej działalności gospodarczej.

Następnie w okresie od lutego 2017 roku do listopada 2018 roku osoby aktualnie reprezentujące spółkę, wystawiły kilkunastu podmiotom gospodarczym z terenu całego kraju co najmniej kilkaset „pustych” faktur VAT. Dokumenty wskazywały na rzekomą sprzedaż części samochodowych i usług budowlanych o łącznej wartości ogółem ponad 10 mln zł.

Zatrzymania, zarzuty i środki zapobiegawcze

Dnia 22 listopada 2018 roku na polecenie prokuratora funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach zatrzymali Dawida S. i Roberta O. Obydwaj usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także poświadczenia nieprawdy w wystawionych fakturach VAT.

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obydwu podejrzanych z uwagi na grożącą im surową karę, a także obawę matactwa.

Sąd w dniu 23 listopada 2018 roku uwzględniając argumentację prokuratora zastosował wobec Dawida S. i Roberta O. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

 

Zagrożenie karami

Za popełnione przestępstwa Dawidowi S. grozi od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, zaś Robertowi O. do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Nadmienić w tym miejscu należy, iż wobec obydwu podejrzanych zastosowanie mają nowe, surowsze przepisy karne dotyczące wystawiania „pustych” faktur VAT obowiązujące od 1 marca 2017 roku.

Za wystawienie w tym okresie nierzetelnych faktur VAT o wartości ogółem ponad 10 mln zł grozi kara od 5 lat nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

 

Piotr Marko

rzecznik prasowy

Prokuratury Regionalnej

w Lublinie

Autor: pm, 2018-11-27 13:42